Nieruchomości i koronawirus

No i stało się. W artykule ze stycznia 2020 r. napisaliśmy, że jedynym potencjalnym czynnikiem, mogącym ograniczyć cenę mieszkań, może być nagłe załamanie gospodarcze. Nadchodzącego tsunami jednak nikt się nie spodziewał.

Otwock w czasach zarazy

Od pierwszego dnia #ZostanWdomu rynek nieruchomości właściwie nie istnieje. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pracowników Agencji Nieruchomości Citihome w Otwocku nie pozostawiają żadnych złudzeń – spadek zainteresowania zakupem czy sprzedażą nieruchomości szacują na ok. 80 – 90 proc. Epidemia wstrzymała również kilka potencjalnych transakcji na zaawansowanym poziomie. Spadek ruchu na stronie www.citihome.pl i odwiedzin prezentowanych na portalach ofert wynosi 38 – 39 proc. Aktywni zostali jedynie nabywcy, już od dłuższego czasu poszukujący nowego lokum. Jednak w ich przypadku możliwość działania została sparaliżowana poprzez kolejne obostrzenia nakładane na obywateli w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Co po burzy?

Przewidujemy, że w pierwszych miesiącach po zakończeniu epidemii nastąpi spadek liczby transakcji na rynku nieruchomości oraz zatrzymanie wzrostu cen. Gwałtowna przecena jest mało prawdopodobna ze względu na niską płynność cechującą rynek nieruchomości i co za tym idzie, mniejsza podatność na działania emocjonalne.

Co zrobią Inwestorzy?

Dla inwestorów długoterminowych będzie to okres poświęcony na obserwację zmian na rynku. Osoby poszukujące nowego miejsca zamieszkania zakup odłożą do czasu ustabilizowania się własnej sytuacji zawodowej lub gospodarczej. Te dwie grupy klientów będą liczyły na obniżkę cen.

Potencjalne okazje

Pomimo trwającej od kilku miesięcy w Otwocku małej podaży lokali mieszkalnych (pisaliśmy o tym w styczniu 2020 r.) najprawdopodobniej na rynku pojawią mieszkania przecenione przez osoby, które pomimo niesprzyjających warunków, muszą dokonać transakcji. Takie „okazje” zazwyczaj zostają kupione przez tzw. flipperów, czyli osoby zajmujące się szybkim zakupem nieruchomości za gotówkę, w celu ich odsprzedaży.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Citihome z siedzibą przy Powstańców Warszawy 13, 05-400 Otwock (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@citihome.pl… czytaj więcej